VUOSI 2015
![]()
KTS:N PIKKUJOULU
Lisätty 20.12.2015
KTS:n pikkujoulua vietettiin KTS:n kuplassa lauantain 19.12. Mukana oli runsaasti väkeä aivan pienistä lapsista seniori-ikäisiin asti.
Juhlassa palkittiin vuoden aikana menestyneitä junioreja. Myös aktiivisia seuratoimijoita palkittiin.

Palkinnon saajien joukossa oli myös Tölvä Tennis Club, joka sai "Vuoden Urheiluteko" -palkinnon. KT, Joke ja Topi olivat hakemassa.
Hieno tunnustus aktiiviselle senioritoiminnalle.
![]()
TÖLVÄN JOULULOUNAS
Lisätty 15.12.2015
Tölvän pelaajien joululounas nautittiin Hotelli Rauhalahdessa perinteisten herkkujen kanssa.
Mukana oli 13 henkilöä, osa vaimonsa kanssa.

Yhteiskuva hotellin aulassa.
Kiitämme kaikkia pelaajiamme kuluneesta vuodesta.
30. toimintavuosi oli jälleen erittäin vilkas. Tänäkin vuonna kilpailuja järjestettiin runsaasti, peräti 8 kisat.
Kilpailukaaviot täyttyivät useinkin pikavauhtia, niin että osa joutui varapaikalle. Nimen omaan hallikilpailuissa oli pakko rajata osallistujamäärää.
Hyvää Joulua ja hyvää pelikuntoa ensi vuodelle!
![]()
ITSENÄISYYSPÄIVÄN TURNAUS 8.12.

Lisätty 8.12.2015
JARKKI JA PALI MESTAREIKSI

16 osallistujaa oli mukana vuoden viimeisessä Tölvän turnauksessa. Mestareiksi selvisivät Jarkki Kokkonen ja Pali Kankkunen,
jotka voittivat loppuottelussa parin Topi Askonen/Joke Hokkanen selkeästi 10 - 4. Platen finaalin voittivat Kari Pitkänen ja Heikki Kainulainen.

Loppuottelijat: Jarkki/Pali ja Joke/Topi
Päivän tulokset löytyvät tästä. Maratontilasto tästä.

Yllätysvieraana Kari Pitkäsen tytär Susanna kävi piristämässä kisojamme.
Kulunut vuosi oli vilkas. Kauteen mahtui peräti 6 hallikisaa ja 3 ulkokenttien kisaa, huipennuksena Tölvän 30 v juhlakisat.
Vuoden eri kisoihin osallistui 26 eri pelaajaa. Kisoihin osallistuneet pelaajat ja ahkerimmat osallistujat näkyvät ao taulukosta.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Loppiaiskisa |
hiihtoloma |
hiihtoloma |
pääsiäiskisa |
Tölvän |
30 v juhlak |
30 v juhlak |
TOPI 75 V |
Itsenäisyys |
|
|
|
2-peli |
4-peli |
|
kevätkisa |
2-peli |
4-peli |
|
kisa |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
KARO |
KARO |
KARO |
KARO |
|
|
|
|
|
|
2 |
VIHU |
VIHU |
VIHU |
VIHU |
|
|
VIHU |
VIHU |
VIHU |
|
3 |
JOKE |
|
|
|
JOKE |
JOKE |
JOKE |
|
JOKE |
|
4 |
PERTSA |
|
PERTSA |
PERTSA |
|
|
|
PERTSA |
PERTSA |
|
5 |
MATTI |
|
MATTI |
|
MATTI |
MATTI |
MATTI |
MATTI |
MATTI |
|
6 |
KARI V |
|
KARI V |
KARI V |
KARI V |
KARI V |
|
KARI V |
|
|
7 |
URKKI |
|
URKKI |
URKKI |
URKKI |
URKKI |
URKKI |
URKKI |
URKKI |
|
8 |
TOPI |
|
TOPI |
TOPI |
TOPI |
|
TOPI |
TOPI |
TOPI |
|
9 |
HANNU |
|
HANNU |
HANNU |
|
|
|
HANNU |
HANNU |
|
10 |
SILLI |
SILLI |
|
|
|
|
|
|
SILLI |
|
11 |
ESA |
|
|
ESA |
ESA |
ESA |
|
ESA |
|
|
12 |
JUSSI A |
|
JUSSI A |
|
|
|
|
|
JUSSI A |
|
13 |
KT |
KT |
KT |
|
KT |
|
KT |
KT |
KT |
|
14 |
TAPSA |
|
TAPSA |
TAPSA |
|
|
|
TAPSA |
TAPSA |
|
15 |
KARI P |
|
KARI P |
KARI P |
|
KARI P |
KARI P |
KARI P |
KARI P |
|
16 |
JUSSI H |
|
JUSSI H |
JUSSI H |
|
|
|
|
|
|
17 |
|
VELI |
VELI |
|
|
|
|
|
|
|
18 |
|
PALI |
PALI |
|
|
|
|
|
PALI |
|
19 |
|
OLLI |
OLLI |
OLLI |
OLLI |
OLLI |
OLLI |
OLLI |
|
|
20 |
|
JARKKI |
JARKKI |
|
|
JARKKI |
JARKKI |
JARKKI |
JARKKI |
|
21 |
|
|
OSMO |
|
|
|
OSMO |
OSMO |
|
|
22 |
|
|
|
PEKKA |
|
|
|
|
|
|
23 |
|
|
|
PIHIS |
|
|
|
|
|
|
24 |
|
|
|
HEIKKI K |
|
|
HEIKKI K |
HEIKKI KI |
HEIKKI K |
|
25 |
|
|
|
JUKKA P |
|
|
|
|
|
|
26 |
|
|
|
|
|
|
HESSU |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SEPPO N |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Seuraavat kisat on jo lyöty lukkoon:
5.1.2106 loppiaisen kisa
8.3.2016 hiihtolomaviikon 4-pelikisa
10.3.2016 hiihtolomaviikon 2-pelikisa
28.3.2016 pääsiäiskisa
![]()
ESA JA KT LOKA-TURNAUKSEN MESTAREIKSI
Lisätty 25.10.2015

Topin 75 v juhlaturnaus pidettiin 24.10.2015. Mukana oli mukavasti 16 pelaajaa. Tasaista pelaamista kuten aina, pieniä yllätyksiä myöten.

Ennakkosijoitukset pitivät siltä osin paikkansa että loppuottelussa kohtasivat Esa/KT pari ja Jarkki/Osmo, jonka Esa/KT voittivat 7 - 5.
KT:stä eli Kari Törhösestä tuli juhlaturnauksien kaksoismestari voittaen myös Tölvän 30 v juhlakisat Kari Pitkäsen kanssa.

Platen, eli 1. kierroksella hävinneiden kaaviopuolen loppuottelussa kohtasivat Kari P/Topi ja Urkki/Vihu, jonka lopulta voittivat Kari P/Topi 7 - 6.

Turnausta jatkettiin vielä Hotelli Puijonsarven Suleiman-saunassa, jossa juhlapelien jatkoja on ennenkin järjestetty. Jälkipelejä ei pelattu. Sen sijaan ihmeteltiin Kuopion huonoa tennishallitilannetta.
Päivällä kulutettuja kaloreita paikattiin tämän jälkeen Fransmanin ruokapöydässä pitkän kaavan mukaan.
Kiitokset kaikille osallistujille! Topi kiittää muistamisesta!
Päivän tulokset löytyvät tästä. Maratontilasto löytyy tästä.
![]()
TÖLVÄ TENNIKSEN PERTTI MELASNIEMI JUHLI LOIRIN KANSSA
Perustajajäsenemme Pertti Melasniemi juhli 68 v syntymäpäiviään yhdessä Vesa-Matti Loirin kanssa, joka täytti 70 vuotta.
Tölvän Kuopiolaiset jäsenet olivat saaneet kutsun osallistua juhliin. Meitä edustivat Urkki ja Maikki sekä KT ja Pirjo. Mukana oli muitakin kuuluisuuksia kuten presidenttipari, Mika Häkkinen, Jari Kurri ja lukuisa joukko muita.
Tässä muutamia kuvia juhlista.



![]()
SYKSYN KUTSUKILPAILU
Tosi kauniissa syyskuun säässä pelattiin Tölvällä kutsukilpailut lauantaina 12.9. Jarkki ja Kari Ryhänen halusivat ottaa mittaa Tölvän pelaajista.
Mukaan saatiin pikaisesti kolme paria; Esa / Kari P, Jarkki / Kari Ryhänen ja Urkki / Topi.
Olosuhteet olivat loistavan hienot; sää lämmin, aurinkoinen ja täysin tyyni. Ainoa haitta oli jo matalalla paistanut aurinko valoineen ja varjoineen.
Eka ottelussa Urkki ja Topi antoivat hyvän vastuksen Esa/Kari P parille häviten kuitenkin 6-3, 6-2. Toisessa ottelussa ei käynyt sen paremmin vaan Jarkki/Kari Ryhänen voittivat 6-3, 6-1.
Loppuottelu pelattiin sitten edellisissä otteluissa voittaneitten kesken.
Ottelua oli mielenkiintoista seurata. Kari Ryhäsen varmat palautukset ja hyväliikkuminen samoin kuin Jarkin hyvä syöttötyöskentely ja aktiivinen verkolle nousu jäivät mieleen. Ne eivät kuitenkaan tällä kertaa auttaneet, vaan Esa/Kari P voittivat ottelun 2 - 1, erälukemat olivat 6-4, 3-6, 6-4.

Vas. Kari Ryhänen, Kari P, Jarkki, Esa, Urkki ja Topi.



![]()

Lapinlahden paikallislehti Matti & Liisa julkaisi oheisen jutun Tölvä Tennis Clubista.
![]()
JUHLAKISAT ALKOIVAT - KARI PITKÄNEN KAKSINPELIN MESTARIKSI
Lisätty 27.8.2015
Sateen uhka väistyi ja kaksinpelisarja saatiin pelata hyvässä pilvipoutaisessa säässä Väinölänniemen hyväkuntoisilla kentillä.
Mukana oli 8 pelaajaa. Mestariksi pelasi Kari Pitkänen, joka voitti Jouko Hokkasen loppuottelussa 10 - 6 (50 min aikapeli).
Pronssiottelu pelattiin lauantaina Tölvällä. Siinä Jarmo Kokkonen voitti Esa Lähdesmäen 8 - 5.
Tulokset
1.kierros
Jarmo Kokkonen - Olavi Suomalainen 10 - 3
Kari Pitkänen - Kari Vepsäläinen 14 - 1
Jouko Hokkanen - Urkki Keinänen 11 - 3
Esa Lähdesmäki - Matti Leppänen 10 - 4
Semifinaalit
Pitkänen - Kokkonen 9 - 5
Hokkanen - Lähdesmäki 7 - 2
Pronssiottelu
Jarmo Kokkonen - Esa Lähdesmäki 8 - 5

Pronssiottelijat: Esa Lähdesmäki ja Jarmo Kokkonen
Loppuottelu
Kari Pitkänen - Jouko Hokkanen 10 - 6

Loppuottelijat: Kari Pitkänen ja Jouko Hokkanen
Plate:
K Vepsäläinen - O.Suomalainen 9 - 4
Keinänen - Leppänen 10 - 3
Pronssi
Suomalainen - Leppänen 7 - 3
Finaali
Keinänen - K.Vepsäläinen 7 - 5

Platen loppuottelijat: Kari Vepsäläinen ja Urkki Keinänen
![]()
NELINPELIKILPAILUT PELATTIIN KTS:N KUPLASSA -
KARI PITKÄNEN JA KARI TÖRHÖNEN MESTAREIKSI

Turnauksen 4-pelimestarit: Kari Pitkänen ja KT eli Kari Törhönen
Kilpailujen viimeiset pelit aloitettiin Tölvällä nelinpelien semifinaaleilla.
1. ottelussa Esa/Tapsa voittivat parin Vihu/Hessu 9 - 6.
Toisessa ottelussa Topi/Joke piinasivat tulevia mestareita. Ottelussa Topi/Joke menivät nopeasti jo 5 - 0 johtoon. Vähitellen johto hupeni ja oltiin
6 - 6 tilanteessa. Ja kohta Kari/KT siirtyivät 7 - 6 johtoon. Aikaa oli kuitenkin 5 min jäljellä ja sovittiin seuraava Topin syöttö viimeiseksi. Tällä syöttövuorolla tilanne tasoittui 7 - 7. KT ratkaisi seuraavalla syöttövuorolla voiton ja pääsyn loppuotteluun.
Nelinpelin loppu- ja pronssiottelu pelattiin normaalierinä. Loppuottelussa Kari P/KT voittivat Esa/Tapsan 6 - 4, 6 - 2.

Hopeaa voittaneet: vas, Tapsa ja Esa.
Pronssiottelussa Vihu/Hessu voittivat Topi/Joken 6 - 4, 6 - 1

Pronssiottelijat: vas. Vihu, Hessu, Joke ja Topi
Kilpailujen tulokset vielä kaaviomuodossa tästä.
![]()
30 V JUHLAILTA
Juhlailta Tölvän Rokkiliiterissä huipensi 30 v tapahtuman.
Juhlaa oli valmisteltu jo keväästä lähtien. Huono sää siirsi juhlat syksyyn.
Juhlaviikolla käytiin somistamassa Rokkiliiteri tennisaiheisesti iltajuhlaa varten. Loppusilauksen antoi Maritan viimeistely pöytäliinoineen, ruokakattauksineen.
Päivän otteluiden jälkeen pelaajat vetäytyivät Ankkurin saunaan ja odottelemaan illanviettoa.

Juhlailta aloitettiin ottamalla vastaan kisojen osanottajat, jotka saivat ovella osanottomitalin kaulaan, tervetulodrinkkilasin, sekä juhlahatun.

Vielä jokainen tulija ikuistettiin kameralla.
Tässä Kuppe.

Urkin tervetulotoivotusten ja Tölväysten nauttimisen jälkeen käytiin käsiksi Maritan laittamiin ruokiin. Oli lohikeittoa, tuoresalaattia, kantarellisalaattia,
broileripastaa, kalakukkoa ja tietysti leivät ja juomat.
Seurustelu kävi vilkkaana, välillä oli kuitenkin ohjelmaa. Topin ja Vihun säestämänä laulettiin muutamia yhteislauluja; mm Muisto Tölvälle.
Palkintoja jaettiin.
Aluksi jaettiin erilaisia tunnustuspalkintoja.

- työpalkinto luovutettiin pehtoori Hannulle, Hannun osallistumisesta kentän kunnostustöihin ym avustamiseen kun tarvittiin erikoistöitä

- aktiivisin kilpailuihin osallistujapalkinnon sai Urkki
- klubipalkinto luovutettiin Topille, mm kilpailu- ja nettitoiminnan hoitamisesta ja jostain muustakin ;)

- puuhamiehen palkinnon sai Kari Törhönen. Kari on järjestänyt vuosikymmenten ajan pelipaidat, ideoinut tapahtumia,
vastannut aina että mökit ovat luovutuskunnossa, astiat tiskattu jne.

- isäntäväen palkinnon sai tietysti Marita ja Esa. Heidän myönteinen suhtautuminen klubin asioihin on ollut mieltä lämmittävää.
- maraton taulukon voittaja, eli kilpailuissa eniten pisteitä kerännyt oli Kari Kröger (ei paikalla)
- gentleman-palkinnon sai Make Kuokkanen (ei paikalla)
Tunnustuspalkintojen lisäksi jaettiin varsinaiset kilpailupalkinnot

Nelinpelisarjan voittajat KT ja Kari P saivat tennispelaajapatsaat

Osmo Tirkkonen esitti muutamia laulelmia kitaralla säestäen. Kaikki kuuntelivat Osmon laulua hiiren hiljaa. Oli mahtava tunnelma.

KTS:n puheenjohtajakin Pertti Kärkkäinen kiitti puheessaan klubin toimintaa, joka on ollut viime vuosina tärkeä osa seuran toimintaa.

Illan päätteeksi pääsi jokainen esiintymään. Pehtoori oli tuonut karaokelaitteensa ja loppuilta kului hyvän musiikin ja erinomaisten esitysten merkeissä.
Kiitos kaikille osallistujille!
Pelit jatkuvat, hallikausi alkaa!
Lopuksi kuvagalleria 30 v tapahtumista tästä.
![]()
TÖLVÄ TENNIKSEN 30 V JUHLAILLAN VALMISTELUT
Lisätty 26.8.2015
Tervetuloa Tölvä Tennis Clubin 30 v juhlailtaan!
Juhlailtaa valmisteltiin hyvissä ajoin Jokiniemen Rokkiliiterissä.

Esillä mm Tölvä Tenniksen historian pelipaitoja aivan ensimmäisen vuoden "aluspaidasta" vuodesta 1986 lähtien.

Kuten Tölvän marssissa lauletaan "taas on aika kesän sekä tenniksen, ollaan kanssa ystäväin...."


Tennisaiheista somistetta laitettiin juhlailtaa varten.
TERVETULOA JUHLAILTAAN!
Vielä voi ilmoittautua Topille. Hinta vain 20 €!
Ohjelmassa mm
- tervetulodrinkki "tölväys"
- ruokailu (lohikeitto, kalakukot ym tykötarpeet)
- katsaus Tölvän 30 v historiaan, videoesitys
- palkitsemisia
- musiikkiesityksiä
- vapaa sana
- karaoke
Majoituspaikkoja on vielä.
![]()
TÖLVÄN 30 V JUHLAKILPAILUT
Lisätty 15.6.2015
Keväältä loppukesään siirretty Tölvä Tenniksen 30 v kilpailut pidetään 27. - 30.8.
Kutsumme kaikki seurahistorian aikana kisoihimme osallistuneet mukaan.
Kutsu löytyy tästä.
Ilmoittautumiset pääsivun sivupalkin linkin kautta.
Ilmoittautuneita tällä hetkellä 10.
Tervetuloa myös lauantaina 29.8. pidettävään iltajuhlaan muistelemaan 30 v taivaltamme:
- alkudrinkki
- ruokailu (lohikeitto, kalakukko ym)
- 30 v historiakatsaus (videoesitys)
- palkitsemisia
- karaoke, dj. pehtoori
- vapaata musisointia

![]()
LAUANTAIN, 18.7. PELAILUPÄIVÄ TÖLVÄLLÄ
Yksi tämän kesän hienoimmista päivistä sattui Tölvän kisapäiväksi, aurinkoinen, lämmin ja tuuleton.
Kisaan saatiin kasattua pikaisesti 4 paria. Ottelut pelattiin normaali erinä. Kolmas erä tarvittaessa supertiebreakena.

Kenttä oli kohtuullisen hyvässä kunnossa. Lämmin päivä houkutteli kärpäset ja paarmat mukaan.

Voittajat saatiin selville sopivasti viimeisessä ottelussa. KT ja Esa voittivat Topi / Joke parin tiukasti 7 - 6, 7 - 5. Otteluvoitto takasi kokonaisvoiton paremmalla eräerolla, koska päivän ottelut menivät ristiin, kaikkien parien päästessä nauttimaan voitosta.

Otteluiden välillä Esa tarjosi grillimakkarat rantaterassilla.

Päivän osanottajat yhteiskuvassa.
Päivän tulokset löytyvät tästä. Maratontilasto tästä.

Vielä kuva voittajista ja uudesta banderollista.
![]()
TÖLVÄN JUHLAKISOJEN PAIDAT OVAT VALMIIT
Kyselkää paitoja Kari Törhöseltä. Hinta 15 €
![]()
![]()
KUOPION SENIORIKISA´T
Lisätty 28.6.2015
Kuopion Tennisseura järjesti puhtaat senioritenniskilpailut, jotka pelattiin 27. - 28.6. Väinölänniemen kentillä.
Sarjoja oli runsaasti, mutta osanotto oli laimeaa. Naisia oli mukana mukavasti, 9 pelaajaa kaksinpelin N45 sarjassa ja 5 paria nelinpelin N45 sarjassa. Tosin sarjat yhdistettiin yhteen N45 luokkaan.

Kilpailujen johtaja Merja Villman oli tyytyväinen kisojen onnistumiseen, vaikka osanottoa olisi toivottu enemmän.
Miesten sarjoissa pelattiin vain M60 sarjan nelinpelit, jossa mukana oli vain 3 paria.
Ennakkosuosikkipari, Iisalmen Jarmo Kokkonen ja Kari Ryhänen pitivät odotukset voittamalla turnauksen.
Ottelutulokset:
Jarmo Kokkonen / Kari Ryhänen ITS - Olavi Suomalainen / Jouko Hokkanen KTS ja Tölvä 6 - 1, 6 - 4
Jarmo Kokkonen / Kari Ryhänen ITS - Toivo Askonen / Kari Pitkänen KTS ja Tölvä 6 - 1, 6 - 4
Olavi Suomalainen / Jouko Hokkanen - Toivo Askonen / Kari Pitkänen 6 - 2, 7 - 5

Voittajapari: Kokkonen / Ryhänen

Kakkoset: Suomalainen / Hokkanen
Naisten kaksinpelin loppuottelussa kohtasivat sarjan iäkkäimmät Tapiolan Tenniksen Maija-Liisa Pirilä ja Variston Tenniksen Riitta Korhonen, jonka Pirilä voitti 2 - 1 (6 - 0, 0 - 6, 12 - 10).
KTS:n Tarja Lyyra taisteli loppuottelupaikasta tiukasti Pirilän kanssa häviten kolmannen erän tiebreakessa 22-20.
Naisten nelinpeli pelattiin viiden parin sarjana, jonka Pirilä / Korhonen voittivat. Toiseksi tasapistein, mutta paremmalla pelierolla KTS:n tytöt Tarja Lyyra / Merja Villman.
Nelinpelisarjan voittajat vas. Riitta Korhonen ja Maija-Liisa Pirilä, jotka olivat myös kaksinpelisarjan loppuottelijat Piriliän voittaessa.
HUOM!
KTS järjestää Väinölänniemellä 10. - 12.7. Scanpan Open tenniskilpailut, jossa on halukkailla osallistua 2-pelisarjaan. Luokkia löytyy mm MC- ja MD-luokat.
Katsokaa tarkemmin www.tennisassa.fi
![]()
BANDEROLLIT TÖLVÄN KENTÄLLE
Lisätty 16.6.2015
Tölvän 30 vuotuisen taipaleen johdosta hankittiin siitä muistuttavat banderollit.
KT ja Olli hoitivat asennustyön.


Se on siinä! sanoi KT
![]()
![]()
TÖLVÄN 30 V JUHLAPAIDAT TILATTAVISSA
Tölvän 30 v juhlapaitoja voi tilata 5.6. asti. Sen jälkeen tilatut paidat lähtevät painoon, ennen painotalojen kesälomia.
Paita on keskisininen, O-aukkoinen. Koot M, L, XL, XXL. Paidan hinta 15 €.
Tilauksen voi laittaa sähköpostilla tai kännyllä Topille.
![]()
TÖLVÄN KEVÄTKISA KESKEYTYI HUONON SÄÄN TAKIA
Lisätty 23.5.2015
Koko Tölvän 30 v historian aikana ei ole tarvittu keskeyttää kilpailuja. Sää on aina suosinut, mutta nyt oli toisin.

Alun perin lauantaiksi sovittu kilpailu siirrettiin sunnuntaipäivään. Pieni ydinjoukko tuli kuitenkin jo lauantaina Tölvälle, jossa vietettiin Kari Pitkäsen 60 v päiviä pienen pelailun, saunomisen, kalakukkoillallisen ja karaokeillan merkeissä. Ohjelmaa oli paljon ja ilta venyikin pikkutunneille asti.
Sunnuntaina aloitettiin pelit kovasta myrskytuulesta huolimatta. Eka ottelussa KT ja Esa (Esa pelasi Urkin paikalla) voittivat parin Topi / Kari P:n tasaisessa ottelussa 7-6, 7-6.
Kova tuuli vaikutti peliin niin että lyönnit olivat varovaisia ja tuuliennakkoa piti ottaa paljon.
Seuraavassa ottelussa Joke / Tapsa voittivat parin Esa / Matti supertiebreaken jälkeen 2 - 1. Tämän jälkeen sää huononi, satoi vettä ja rakeita, joten koko turnaus keskeytettiin.
Lisää kuvia Kari Pitkäsen 60 v illasta tästä.
![]()
KARI P JA JUKKA PEHKONEN PÄÄSIÄISKISAN VOITTAJIKSI
Lisätty 6.4.2015

Mielenkiintoisia ja tasaisia otteluita jälleen Tölvän kisoissa. Kolme uutta pelaajaa mukana oli värittämässä turnausta; Heikki Kainulainen, Heikki Pihavaara (PIHIS) sekä Jukka Pehkonen.

Sulkapalloilijapari Jukka P (vas.) / Kari P ottivat turnausvoiton. Loppuottelussa Vihu / Tapsa taipuivat lopulta 7 - 8.
Pronssi meni parille Karo / Pekka.

Platen voiton korjasi Esa ja Olli (vas) ottelussa Heikki Kainulaista ja Jussi Hartikaista vastaan.
Päivän tulokset löytyvät tästä ja 30 vuoden maratontilasto tästä. Tutustukaa maratontilastoon. Siinä ovat kaikki Tölvän historian aikana pelattujen kilpailujen pelaajakohtaiset pisteet osanoton ja menestyksen mukaan.
Tämä oli kevätkauden viimeinen hallikisa. Seuraava turnaus on Tölvän 30 vuotisjuhlakilpailut 21. - 23.5.
Ilmoittautumisia on jo tehty 12. Kilpailukutsu löytyy sivupalkin linkistä.
Tässä vielä muutamia kuvia päivän kilpailuista.


Urkin kahvit maistuivat.

Joke (vas) antaa himon yltyä. Kroppa alkaa toipua pelaamiseen.

Uudet kisapelaajat Heikki Kainulainen ja Heikki Pihavaara.
Kiitos kaikille osanottajille, tehtiin taas hyvät kisat.
![]()
PÄÄSIÄISENÄ TAAS KISATAAN

Lisätty 19.3.2015
Tölvän perinteinen pääsiäisturnaus järjestetään II-pääsiäispäivänä 6.4. KTS:n kuplassa klo 9 alkaen.
Pelataan vain nelinpelisarja.
Ilmoittautumiset Topille. Muutama nimi on tullut. Kiirehtikää! Kisat ovat täyttyneet aika nopeasti.
![]()
KTS:N M65 TÖLVÄ-RYHMÄ PÄÄTTI SARJAKAUDEN
Lisätty 19.3.2015
Kouvolan TS:n 2 joukkue aiheutti 1 - 2 tappion M65 sarjakauden viimeisessä ottelussa.

Vain Markku Vihavainen pystyi voittoon, kun Vihu voitti Kouvolan ykköspelaajan Reijo Virtan 2 - 0 (6 - 4, 6 - 0).

Kakkosten ottelussa Olavi Suomalainen kärsi 0 - 2 tappion Seppo Mikkolaa vastaan. Erälukemat olivat 1 - 6, 1 - 6.

Nelinpelissä Olli tuli alunperin sovitun Vihun tilalle Kari Törhösen pariksi. KTS:n pojille niukka tappio tasaisessa ottelussa 4 - 6, 4 - 6.
Kauden lopullinen sarjataulukko muodostui seuraavaksi:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
![]()
KTS:N M60 PURISTI VOITON MIKKELISTÄ
Lisätty 10.3.2015
Vilkas kilpailukausi Tölvän pelaajilla jatkui nyt sarjatennisottelulla Mikkelin T-88:n kakkosjoukkuetta vastaan.

Ykkösten kohtaamisessa Kari Pitkänen otti voiton Matti Niilosesta luvuin 6 - 3, 6 - 4.

Kakkosten ottelussa Pauli Kankkunen joutui tunnustamaan Seppo Väisäsen paremmakseen luvuin 0 - 6, 3 - 6.
Nelinpelissä mikkeliläiset laittoivat uutena pelaajana Arto Lahtosen, joka tuli Seppo Väisäsen tilalle. Ottelu oli alusta lähtien tasainen. 1. erä kuitenkin KTS:lle 7 - 5. Toinen erä eteni yhtä lailla tasaisissa merkeissä, minkä vieraat kuittasivat itselleen 6 - 4. Kolmannen erän supertiebreak eteni tasaisesti 4 - 4 tilanteeseen, jossa Kari ja Pali repäisivät pienen johdon pitäen sen loppuun asti 10 - 6. Ottelu näin KTS:lle 2 - 1 ja koko ottelu Mikkeliä vastaan myös 2 - 1.

Neluripelaajat (vas.): Pali, Kari P, Matti ja Arto.
Lopullinen sarjataulukko muodostui seuraavaksi:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
![]()
JARKKI JA VELI HIIHTOLOMAVIIKON NELINPELIMESTARIKSI
Lisätty 8.3.2015
Tölvän kisojen osanottajajoukko kasvaa yhä. Hiihtolomaviikon päätteeksi pidettyyn nelinpelikisaan osallistui ennätysmäärä, 18 pelaajaa eli 9 paria.
Ennakkosuosikit pitivät hyvin pintansa. Jarkki ja Veli voittivat sekä alkulohkon ottelut että myös loppusarjan ottelut. Karo ja Kari P olivat selkeä kakkospari häviten vain yhden kilpailun; voittajaparille. KT ja Pertsa selvittivät tien loppusarjaan, jossa kolmas sija.

Tölvän kisahistorian suurin hallikisojen osanottajajoukko yhteiskuvassa.
Tulokset löytyvät tästä. Maratontilasto tästä.

Kisan voittajat: Jarkki ja Veli kakkoset Kari P ja Karo

sekä kolmoset Pertsa ja KT.

Urkki hoiti perinteisesti kahvit kisapaikalle.

![]()

JARKKI HIIHTOLOMAVIIKON KAKSINPELIMESTARI
Lisätty 4.3.2015
Jarkki piti paikkansa 1/2 sijoitettuna. Loppuotteluun selvisi Jukka Siljander, joka taipui Jarkille loppuottelussa 4 - 6.
Kisat pidettiin 1. kertaa erillisenä 2-pelikisana, johon osallistui 8 pelaajaa.

Kaksinpelisarjan pelaajat.
Tulokset löytyvät tästä. Maratontilasto tästä.
![]()
KTS - NaT 2 - 1 M60 sarjatennisottelussa
Lisätty 10.2.2015
KTS:n tölväläiset ottivat hyvän voiton Nastolasta.
KTS:n Kari Pitkänen oli hyvällä pelipäällä. Selkeä voitto NaT:n Jouko Luukkasesta tuli yllättävän helposti erin 6 - 0, 6 - 1.

Jouko Luukkanen ja Kari Pitkänen
Kakkosten ottelu oli KTS:n kannalta päinvastainen. NaT:n Timo Sten hallitsi ottelua monipuolisilla lyönneillään Pauli Kankkusta vastaan.
Ottelu Stenille 2 - 0 erin 6 - 1, 6 - 0.

Pauli Kankkunen ja Timo Sten
Nelinpeli oli tasainen ja jännittävä. KTS asetti Palin tilalle Jouko Hokkasen. KTS:n ottelu lähti hyvin käyntiin. Nopeasti oltiin tilanteessa 4 - 1 ja kohta 5 - 2, mutta pian vieraat kirivät tilanteeksi 5 - 4. Kari piti kuitenkin oman syöttönsä, jolla erävoitto.
Toinen erä oli yhtä tasainen ja jännittävä. Sekin erä KTS:lle 7 - 5.
Tölvän poikien yhtenä tekijänä oli Karin matalalta lyödyt iskulyönnit. Joke puolestaan oli verkkopelissä nopea ja taitava. Hyvää yhteispeliä.





![]()
KTS - JTS2 (Jyväskylä) M65 SARJATENNIKSESSÄ 1 - 2
Lisätty 3.2.2015
Karon säästellessä jalkaansa Kari Törhönen pelasi ykköspaikkaa. Jyväskylältä vastaan asettui Pentti Niiranen. 1. erä oli tasaista aina erän loppuun asti, mutta Pentti otti lopussa tarvittavat kaksi peliä ja näin erä 5 - 7 Jyväskylälle. Toisessa erässä KT ei saanut otetta omasta pelistään ja erä Niiraselle 1 - 6.

Kari Törhönen ja Pentti Niiranen Matti antoi ohjeita KT:lle

Matin neuvot eivät auttaneet. Voitto Pentille 2 - 0.
KTS otti yhden sarjapisteen Jyväskylältä kun Urkki Keinänen otti 2 - 0 voiton hyvällä pelillään Matti Männistöstä kakkospelaajien ottelussa.
Erät Urkille 7 - 6, 6 - 3.


Matti Männistö ja Urkki Keinänen

Pieni tuuletus voitosta. Olavi Suomalainen ja Ilkka Nyman, tenniksen aluekouluttaja, seurasivat tiiviisti kaksinpelejä.
Nelinpelissä Jyväskylä antoi oppia neluripelaamisesta. Aktiivisesti verkolle ja keskusta kiinni. Kari Kröger ja Olavi Suomalainen saivat tunnustaa
J-kylän parin Ilkka Nyman / Pentti Niiranen paremmikseen erin 3 - 6, 1 - 6.

Vas. Pentti Niiranen, Ilkka Nyman, Kari Kröger ja Olavi Suomalainen
Ottelu kiinnosti Tölvän aktiivipelaajia. Ex-kuopiolainen ja vieläkin tölväläinen, Heikki Karttunen (vas)
oli tullut Jyväskylästä tapaamaan entisiä pelikavereitaan.

Hessu tutki Tölvän historian viimevuosien Paljon muisteltavaa monien oli monien vuosien ajalta. Vas. Urkki, KT ja Hessu.
![]()
KTS - SAVONLINNA 2 - 1 M65 SARJATENNIKSEN KOHTAAMISESSA
Lisätty 20.1.2015
Tölvän ryhmä sai v. 2015 1 sarjatenniksen M65 ikäluokan kohtaamisessa vastaansa Savonlinnan.
Ottelu tiedettiin jo ennakkoon tasaiseksi ja se siitä tulikin.
Vuoden takaiseen joukkueeseen verrattuna Savonlinnalla oli mukana täysin uusi joukkue.
Ykkösten kohtaamisessa KTS:n Kari Kröger sai vastaansa Kaino Rutasen. 1. erä meni Karolle selkeästi 6 - 0, mutta toinen erä oli tasainen ratketen vasta "kalkkiviivoilla" Karolle 6 - 4.
Kakkosten ottelussa KTS:n Markku Vihavaiselle tuli jälleen tiukka ja tasainen kolmen erän ottelu nyt Seppo Häkkistä vastaan. Eka erä lupaili hyvää 6 - 4 voiton kautta. Toisessa erässä Seppo sai pelinsä paremmin kulkemaan ja "Vihun" pelivarmuus katosi ja niin voitto Sepolle 6 - 3. Kolmas erä ratkaistiin supertiebrakessa, jonka Seppo voitti 10 - 4.
Tölvän perustajajäsennet Urkki ja Topi astuivat uusina pelaajina nelinpeliin. Savonlinna peluutti Seppo Häkkistä ja uutena Pekka Niemeä. Eka erä meni helpohkosti Tölvälle 6 - 3, mutta toisessa erässä oltiin menossa kolmanteen erään, mutta 4 - 4 tilanteessa Tölvä onnistui lopulta voittamaan tarvittavat kaksi peliä.
Näin kokonaisvoitto KTS:lle 2 - 1.

Kaino Rutanen

Seppo Häkkinen

Seppo Häkkinen ja Markku Vihavainen (voittajalla maila pystyssä).

Vas. Pekka Niemi, Topi Askonen, Urkki Keinänen ja Seppo Häkkinen
Kiitos Savonlinnalaisille vierailusta. Olisiko kesällä revanssin paikka jossain ? ;).
![]()
KARO JA VIHU LOPPIAISKISAN VOITTAJIKSI
Lisätty 6.1.2015

Yhteiskuvassa kaikki 16 osallistujaa. Osanottajamäärä hallikisoihin alkaa vakiintua 12 - 16 osallistujaa.

Kisan voittajat Karo ja Vihu

ja platen voittajat Hannu ja Silli.
Päivän tulokset tästä. Maratontilasto tästä.
![]()